Jednym z dość często zadawanych pytań na koparki jednonaczyniowe czy też spycharki są odnośnie naciągu gąsienicy.

Co się okazuje? brak wiedzy podstawowej, ale otóż aby temu zaradzić dowiecie się dziś z czego zbudowana jest gąsienica. Jak należy poprawnie wg. zasad ogólnych naciągać gąsienice, jak się poruszać gąsienica po terenie równym i pochyłym, a także ustawić koparkę jednonaczyniową gąsienicową przy wykopie.

Materiał ma przede pomóc wszystkim przyszłym operatorom koparek jednonaczyniowych zdać egzamin państwowy i uzyskać kwalifikacje na operatora.

Pytania egzaminacyjne na koparkę jednonaczyniową:

  1. Omów budowę gąsienicy?

Podstawowy gąsienicowy układ bieżny składa się z zamkniętej taśmy gąsienicowej otaczającej koła nośne. W większości konstrukcji spotyka się także osobne koło napędzające i koło kierunkowe, dodatkowo mogą być stosowane rolki podtrzymujące i koło (rolka) napinające. Cały układ połączony jest z pojazdem za pomocą zawieszenia, którego elastyczność osiąga się poprzez resorowanie kół nośnych.

  1. Omów naciąg gąsienicy?
    • Naciąg górny gąsienicy sprawdzamy poprzez położenie belką(łaty) pomiędzy rolką napinająca, a pierwszą rolką podtrzymująca – zwis gąsienicy, a belką powinien wynosić około 3-4 cm – oczywiście każda maszyna może inny naciąg gąsienicy stąd zawsze odsyłam do DTR
    • Naciąg dolny – najeżdżamy kołem napędowym na klocek drewniany, następnie mierzymy odległość gąsienicy od środka rolek prowadzonych do dolnej krawędzi gąsienicy – zwis ten powinien wynosić około 10-15cm.
  2. Omów naciąg gąsienicy odnośnie terenu w jakim pracuje?
    • Teren twardy – gąsienica powinna być bardziej jednak naciągnięta.
    • Teren miękki – gąsienica powinna być mniej naciągnięta.
  3. Omów sposób poruszania się koparki o napędzie gąsienicowym po terenie równym.
    • Należy pamiętać szczególnie na egzaminie, że koło napędowe, czy to po poruszaniu po terenie równym czy pochyłym zawsze znajdować powinno się z tyłu – jedyny przypadek kiedy koło napędowe znajduje się z przodu, jest wtedy, gdy zjeżdżamy z terenu pochyłego. Ponadto należy pamiętać, że podczas kopania, koło napędowe gąsienicy także znajduje się z tyłu – w ten sposób można określić położenie przodu i tyłu koparki gąsienicowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki